wtorek, 7 października 2014

Dzień Walki...


"-Co dzieje się z człowiekiem, kiedy pęka mu serce?
- Nic, zupełnie nic.
Jak wszyscy - żyje, pije herbatę,
bierze prysznic, czyta książki, czasem nawet się uśmiecha...
Z tym, że każda z tych czynności nie ma najmniejszego sensu.
Rozumiesz?"


Dzisiaj taki temat, który może być uznany za może troszeczkę mało optymistyczny, ale i takie składają się na nasze życie i nasz świat. A milczenie o nich zupełnie nie sprawia, że przestają one istnieć. Powiedziałabym, że być może nawet wręcz przeciwnie. A więc...
Jaki mamy dzisiaj dzień? Piękny czy brzydki, słoneczny czy pochmurny? No nie o to akurat dzisiaj nam tu chodzi :) Dziś jest 7 październik - Europejski Dzień Walki z Depresją. 
Celem Europejskiego Dnia, ogłoszonego przez organizację pozarządową European Depression Association, jest zwiększenie świadomości społecznej w Europie dotyczącej depresji, w tym istoty prewencji, wczesnego diagnozowania i optymalnego leczenia.

Depresja? A co to takiego?
Według niektórych specjalistów depresja jest stanem chorobowym, polegającym na obniżeniu nastroju. Objawia się m.in. poczuciem smutku i przygnębienia, utratą zainteresowań, obniżeniem aktywności, spowolnieniem psychoruchowym, poczuciem utraty energii, problemami ze snem oraz spadkiem apetytu. Depresji mogą także towarzyszyć myśli samobójcze. Depresja sprawia, że gaśnie radość życia, przyszłość tonie w mroku, a przeszłość jawi się jako pasmo niepowodzeń. Towarzyszy jej przygnębienie, rozpacz, lęk. Coś, co inni odczuwają jak otarcie naskórka, dla cierpiących na tę chorobę jest niczym krwawa rana.

Dzień Walki z Depresją

Ale w czym problem?
Polskie stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji zwraca uwagę, że depresja jest obecnie "jednym z najbardziej znaczących problemów medycznych na świecie". W Polsce na depresję choruje prawie milion ludzi. Część z nich sobie tego nie uświadamia, a wiele ukrywa swój stan, wstydząc się otoczenia. Dlatego zmagający się z tą przypadłością często zbyt późno trafiają do specjalistów. Niepokojące są rokowania, co do wzrostu ilości zachorowań. Szacuje się, że w 2020 roku, depresja zajmie niechlubną drugą pozycję w rankingu występowania chorób. Stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym po chorobach sercowych. Już teraz ok. 27% mieszkańców Europy cierpi z powodu różnego rodzaju problemów psychicznych. 
Niestety badania udowadniają, że coraz częściej pojawia się u coraz młodszych. Np. Województwo Łódzkie od 2010 roku realizuje Program Zapobiegania Zaburzeniom Depresyjnym dla dzieci i młodzieży. W ciągu dwóch pierwszych lat w programie uczestniczyło 766 dzieci w wieku 12-13 lat. Statystycznie to oznacza, że ponad jedno dziecko dziennie zmierza się z tym problemem.

Demokratyczne wybory.
Depresja nie wybiera koloru skóry, płci, wieku, miejsca zamieszkania. Może dotknąć każdego. A jednak depresja upodobała sobie kobiety - chorują trzy razy częściej niż mężczyźni. Za podatność kobiet na depresję wini się a to wahania hormonalne a to większą wrażliwość... Mężczyźni szybciej potrafią zapomnieć o przykrych wydarzeniach, nie noszą ich w sobie zbyt długo, każdy chce być macho, bo tak zostali kulturowo zaprogramowani, trudno więc im się przyznać do cierpienia, słabości. Maskują więc depresję, topią smutek w alkoholu, a w rezultacie częściej od kobiet popełniają samobójstwa.

Skąd to się bierze?
Depresję wywołują nie tylko tragiczne wydarzenia - utrata kogoś bliskiego, pracy, choroba, ale i zwykła codzienność, która stawia nam coraz większe wymagania. Nie radzimy sobie z nadmiarem stresów, obowiązków, tragicznymi informacjami z całego świata bombardującymi nas każdego dnia. Rośnie w nas przekonanie, że się nie sprawdzamy, mamy poczucie osamotnienia, pustki emocjonalnej, lęku.

Istnieje pewna nowa teoria, która głosi, że depresja jest wykształconą na drodze ewolucji adaptacją, przypadłością cywilizacyjną związaną z normalną ludzką reakcją na stres, agresję przepełniającą współczesny świat. Osoby dotknięte tą przypadłością to zazwyczaj bardzo inteligentne, wrażliwe, uzdolnione i kreatywne jednostki, które znajdują trudność w normalnym funkcjonowaniu w 'nienormalnym' często wrogim środowisku czy destrukcyjnych warunkach. Ten pogląd wyjaśnia, dlaczego tak wielu młodych ludzi w szczytowej formie nagle popada w depresję.


-

Zrozumienie i wsparcie.
Depresja jest bardzo trudna dla relacji, ponieważ powoduję izolację uczuciową chorego. Może ci się wydawać, że twoje gesty, dobre chęci, próby wsparcia odbijają się bezowocnie od ściany obojętności i cierpienia bliskiej co osoby. To iluzja, twoja pomoc, jeśli płynie z poziomu uczuć, zawsze jest znacząca. Reaguj.

 
 "What Dreams May Come"  
Robin Williams 1951-2014
RIP

cyt. „Rozmnażamy się by zaistnieć w świecie, w którym robi się z nas niewiele więcej jak produkt, artykuł, lepi jako jednostki, które  mają być posłuszne (rodzicom, nauczycielom, szefom, rządom, systemowi itd..) od najmłodszych lat odpowiednio ‘tresowane’, wyuczone absolutu posiadania, nieustannej rywalizacji, uwielbienia pieniądza, karmione nienawiścią i uprzedzeniami do drugiego człowieka, znieczulane na krzywdę i cierpienie. Mamy być konsumentami – napędzającymi gospodarki i biznesy wielkich korporacji. Ludzkie prawa ‘zwykłych’ ludzi interpretuje się i modyfikuje według wygody i uznania  Nie wielu z nas potrafi sobie wyobrazić inny świat, pomyśleć chociażby, że stać nas na tak wiele więcej. Jakiekolwiek poważne pomysły ‘ulepszania świata’ są najczęściej nazywane utopijnymi, wyśmiewane i odrzucane przez ogół.” Jakie w tym obietnice na przyszłość, gdzie miejsce na nadzieję?
 Read some more INTERESTING FACTS ABOUT IT